* قلعه باستاني مود 
آنچه مسلم است مود در طول تاريخ بارها مورد هجوم قبايل افغان و بلوچ قرار گرفته ومردم به طرق مختلف مورد قتل و غارت واقع شده اند.در اين موارد اهالي براي فرار از دست قبايل مذكور داخل قلعه اي كه امروز به جز گل و خاك اثر ديگري از آن بجا نمانده پناه برده و مادامي كه از شر دشمنان مصون بودند در آنجا به سر مي بردند. اين قلعه كه ويرانه هاي آن بر فراز تپه اي دروسط شهر جلب توجه مي كند شامل سه طبقه بوده كه يك طبقه ، از خانه هاي متعدد جهت سكونت اهالي و طبقه ديگر انبارهايي جهت ذخيره غلات و طبقه زيرين براي نگهداري حيوانات استفاده مي شده است. اين قلعه حصاري داشته كه بعد ها بر اثر ساختمان سازي در اطراف آن از بين رفته است . 
*باغ و عمارت ( قلعه نو):
ديگر از بناهاي تاريخي كه هنوز هم پا برجا مانده قلعه اي است بنام باغ و عمارت يا قلعه نو ( اين اسم در بين اهالي رايج است و معلوم مي شود قلعه وسط شهر خيلي قديمي مي باشد) . اين قلعه از قلاع وسيع و گنجايش بيش از چند هزار نفر را در مواقع ضروري داشته است و عمارتهاي داخل آن خراب كه بعداً عمارتي بوسيله خزيمه علم در وسط آن ساخته شده و روزي مركز حكمراني قهستان و محل حكومت امير اسدا.. خزيمه حكمران سيستان و قائنات بوده است. بنابر مشهور چون سربيشه در آن موقع از حكومت، داراي آب و هواي متغير و مود از هر لحاظ بر آن برتري 
داشته است لذا امير اسدا... خزيمه اقدام به ساخت اين قلعه در مود نموده است . در ساخت اين قلعه نهايت دقت بعمل آمده به نحوي كه عرض ديوارهاي آن به اندازه اي بوده است كه ارابه هاي توپ سنگين از روي ديوارها عبور مي كرده است. بناي اين قلعه با كمك و مساعدت اهالي محل و دهات مجاور و حتي شهرستانهاي اطراف ساخته شده و اشخاص اظهار مي دارند عده اي بلوچ و افغان و هراتي نيز مجبور به كاركردن (بيگاري )بوده اند و در صحبتهاي بعضي ازمردم در دهات به كرات اصطلاح قلعه مود بكار مي رود و اين دليل آن است كه اهالي ساير نقاط مجبور بوده اند حتي بدون دست مزد در اين قلعه به كار بنايي بپردازند. در اطراف قلعه مزبور خندقي به عرض و عمق 5 متر وجود داشته كه به مرور زمان و ريختن خاك از ديوارها ، اين خندق پر شده است. 
*كوه قلاع:
كوه قلاع در فاصله 7 تا 8 كيلومتري سمت غرب مود واقع شده ، به طوري كه ريش سفيدان اظهار مي دارند ، آثاري نيز در آن به چشم مي خورد. در روزگاران قديم مركز حكومت اسماعيليه قهستان بوده و در حال حاضر آثار حوضها، و حمام و خانه هاي متعدد در قله كوه مزبور به چشم ميخورد. علت ساخت قلعه در بالاي اين كوه شايد ارتفاع زياد و وجود چشمه هاي آب زلال و خوشگوار در اطراف آن بوده است. 
*حمام قديمي:
حمام قديمي مود بنائي است كه در سال 1337 ه.ش به دست اهالي و از مصالح مرغوب بازسازي شده است . اين حمام داراي دوش و وسائل بهداشتي بوده و كساني كه در سالهاي دور اين حمام را ديده اند نقل مي كنند كه داراي سر حمامهاي متعدد و همچنين خزينه آب بوده و بر سر در حمام نيز سنگ لوحي نصب بوده كه تاريخ بناي حمام را اوايل قرن 10 هجري ذكر نموده است . در حال حاضر اين حمام در وسط شهر مود واقع ،كه البته تغييرات و تعميراتي در آن بعمل آورده اند

 

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه پیامک شهرداري : 010004946

تلفن شهرداری :3-05632683112   فکس : 05632683111

تلفکس روابط عمومی:05632683010

کانال ما در پیام رسان سروش: shahrdari_mood@  

پست الکترونیک :    shahrdarimood1384@gmail.com

آدرس : شهر مود - ابتدای بلوار امام رضا(علیه السلام) - شهرداری مود

بازدید امروز397
بازدید دیروز380
بازدید هفته1096
بازدید ماه4920
کل بازدید481442