مجموعه : معرفی شهر
بازدید : 2029

مود شهري واقع در شرق ايران ، جزو استان خراسان جنوبي و به فاصله 35 كيلومتري حد فاصل بين بيرجند و سربيشه واقع شده است . دهستان مود بنا به تصويب هيئت محترم دولت در اسفند ماه 81 از دهستان به بخش ارتقاء و تابع شهرستان سربيشه گرديد و در خرداد ماه 1384 رسما به شهر ارتقا یافت.

مود بلحاظ تاريخي خيلي قديمي است. بنا به اظهار نظر كارشناسان ميراث فرهنگي بررسي هاي بعمل آمده بر روي تپه باستاني مود،مشهور به قلعه گبرها، قدمت مود را هزاره اول و دوم قبل از ميلاد تخمين زده اند.
مود در قديم جزو ساتراپهاي حكومتهاي هخامنشي بوده است ومحدوده آن تا خوسف امروزي وسعت داشته است. وجود كتيبه تاريخي كال چنگال خوسف دليل اين مدعاست .وجود قبرستانهاي متروك شبيه قبرستانهاي زرتشتي در شهر مود نيز دليل ديگري بر اين مدعاست. نوشته هاي شهاب الدين ياقوت حموي در كتاب معجم البلدان و مطالب مندرج دركتاب بهارستان مرحوم آيتي ،مود زماني ام القراي بلوك نهارجان بوده است . همچنين در حكومت قائنات ،مود مانند نهبندان وقاين ،جزو مراكزي بوده است كه هميشه نايب الحكومه و نايب الشريعه داشته و جزو يكي از نمايند گي هاي حكومت قاينات بوده است .
با توجه به بررسي هاي بعمل آمده بناي اين شهر ريشه در قبل از اسلام داشته است . بافت قديمي مود از خانه هاي خشتي ،گنبدي بوده ، اما سمت توسعه يافته آن از آجر وتير آهن ساخته شده است وداراي 5 محله به نامهاي محله بالاي شهر ، پايين شهر، محله خاك سبزي ، پشت حصار وپيش حصار مي باشد .
دو نظريه در خصوص وجه تسميه مود ذكر مي شود . عده اي مود را منسوب به قوم ماد مي دانند و معتقد ند كه مادها در اينجا تاسيساتي داشته اند و عده ديگر مود را از (( موده)) يعني شهري كه درختان انگور زيادي داشته است مي دانند .
از نظر بهداشتي برابر سنگ لوح نصب شده بر سر در حمام موددر سال 1064 قمري اين حمام تعمير شده و تاريخ ساخت اوليه آن مشخص نيست .
در بحث صنايع دستي ، فرش مود از شهرت جهاني برخوردار است . تا آنجا كه فرش جنوب خراسان به نام فرش مود به خارج از كشور صادر مي شده است. مدرك موجود از 140 سال پيش در دست است كه صحبت از قالي هفت ذرع خوش نقش مي كند. گفته مي شود زماني 700 دار قالي در مود فعال بوده است كه در نقشهاي مختلف از جمله 32 گل سعدي ، 16 گل سعدي ، كله اسبي و خشتي و ريز ماهي بافته مي شده است و هفت كارگاه پرداخت زني در مود به فعاليت مشغول بوده است ، كه در حال حاضر بدليل عدم توجه به صادرات فرش " هزينه هاي بالاي خريد نخ و ... و دستمزد پايين و نامطلوب بودن نخ قالي بافي اين صنعت رو به زوال است و كارگاههاي پرداخت زني تعطيل گرديده است. 
همچنين برك بافي "كرك بافي نيز جزو صنايع دستي مود بوده است.
مهمترين مسئله اي كه مي توان به آن اشاره كرد بحث كشاورزي مي باشد. وجود قنوات خمسه و ثلاثه مود و آبدهي بالاي آن وسه دشت وسيع كشاورزي در گذشته ، مود را به قطب كشاورزي منطقه تبديل كرده بود . ولي متأسفانه به دليل خشكسالي هاي پي در پي اخير و مخروبه شدن قنات بن بنه ( كه از آبدهي بالايي برخوردار بوده ، تا آنجا كه براي تغيير مسير آب آن از دربهاي بزرگ استفاده مي كرده اند ) كشاورزي از رونق افتاده است . محصولات عمده كشاورزي مود در حال حاضرعبارتند از زرشك ، زعفران، گندم ، بادام و ...
لازم به توضيح است در چند سال اخير نگاه جوانان به سمت احداث گلخانه و پرورش قارچ معطوف گرديده است و در حال حاضر بالغ بر11 مركز توليد محصولات گلخانه اي در مود فعال و احداث كارخانه توليد قارچ نيز در دست پيگيري است.
احداث ناحيه صنعتي مود نيز در حال مطالعه مي باشد و متقاضيان فراواني براي ايجاد صنايع به مود مراجعه نموده اند. 
 كتابخانه امير المؤمنين با گنجینه 771 كتاب جهت استفاده به روي عموم باز مي باشد.
در حال حاضردبيرستان شبانه روزي حجت - دبيرستان دخترانه شبانه روزي آمنه - دبیرستان پسرانه سيد جمال الدين اسد آبادي(متوسطه اول) - دبیرستاندخترانه آسيه (متوسطه اول) - دبستان پسرانه قائم -  کارودانش امام خمینی(ره) و دبستان دخترانه هاجر داير مي باشد.
در بحث دامپروري خوشبختانه استقبال اهالي در مورد احداث مراكز دامپروري صنعتي و سنتي شايان توجه است و در حال حاضر مجتمع گاوداري مود احداث گرديده است و 59 واحد دامپروري در مود درحال فعاليت مي باشند، همچنين حدود 3000 رأس گوسفند و بز و 380 رأس گاو محلي و اصيل صنعتي درمجتمع و شهر موجود مي باشد.
يك واحد پرورش ماهي نيز در حال پرورش ماهي است . ضمناً در حوزه استحفاظي مود 10 مرغداري و يك واحد پرورش بوقلمون در حال بهره برداري مي باشد .
 اماكن مذهبي شامل 5 مسجد ، 2 حسينيه و يك مهديه نيز بار فرهنگي و مذهبي جامعه مود را به دوش مي كشد.
بالغ بر 40 واحد صنفي صنعتي ، توليدي ، توزيعي و تجاري در مود موجود و در حال فعاليت مي باشند.

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه پیامک شهرداري : 05000125475

تلفن شهرداری :3-05632683112   فکس : 05632683111

تلفکس روابط عمومی:05632683010

کانال ما در پیام رسان سروش: shahrdari_mood@  

پست الکترونیک :    info@emoodcity.ir   ,    emoodcity@iran.ir

آدرس : شهر مود - ابتدای بلوار امام رضا(علیه السلام) - شهرداری مود

بازدید امروز31
بازدید دیروز146
بازدید هفته899
بازدید ماه2838
کل بازدید176765