مجموعه : معرفی شهر
بازدید : 2041

باغ و قلعه مود

از آثار تاريخي و منحصر به فرد مود مي‌باشد که قسمت‌هاي اصلي بنا در دوره زنديه ساخته شده است و عمارت دوم در دوران قاجار بنا گشته است.

این بنا با مساحت ۶۰۲۷۰ متر مربع دارای یک حصار و بیست برج مدور است که با فاصله های مشخصی در حصار باغ قرار دارند. علاوه بر برج ها، یک خندق به عرض تقریبا ده متر در دور تا دور حصار حفر شده و دفاع از قلعه را آسان تر نموده است. ورودی اصلی باغ در میانه ضلع شمالی آن قرار دارد و در دو طرف ورودی، دو برج و دو اتاق کوچک جهت سکونت نگهبانان دیده می شود. در داخل قلعه بقایایی از یک بنای قدیمی – عمارتی تشریفاتی – شامل چند ایوان، بقایای یک هشتی، راهروها و اتاق ها بر جای مانده است.
در مرکز این باغ عمارتی قرار دارد که ویژگی های معماری آن متعلق به معماری اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است. این بنا بر روی سکویی به ارتفاع حدود یک متر از سطح زمین های اطراف ساخته شده. ورودی بنا دارای یک ایوان با دو ستون قطور چهار ضلعی است. پس از ایوان، یک تالار وسیع دیده می شود. در سه طرف تالار، ورودی هایی قرار دارد. در سمت شرق و غرب تالار، دو اتاق و در ضلع جنوب آن تالار دیگری درست به اندازه تالار اول قرار دارد. در طرف شرق و غرب تالار دوم نیز دو اتاق دیده می شود. نقشه این بنا به گونه ای طراحی شده که با تعبیه درهای متعدد دستیابی به فضاهای گوناگون به راحتی صورت می گیرد.

 اولين مدرسه مود

در اسفند ماه 1306 حكومت قاينات تاسيس مدرسه دولتي در مود را كه جزو اولين مدارس دولتي شهرستان بيرجند بود از تصويب گذراند ودر تاريخ هفتم اسفند ماه 1307 اين مدرسه با 23 نفر دانش آموز شروع بكار كرد . در سال 1324 اولين دبيرستان در شهرستان بيرجند در مود تاسيس گرديد ودر سال 1327 اولين فارغ التحصيلان آن كه 17 نفر بودند موفق به اخذ مدرك سيكل گرديدند .
وجود دبيرستان مزبور در مود باعث شد كه تعداد زيادي از جوانان از روستاهاي اطراف و سربيشه و نهبندان در مود به تحصيل مشغول شوند . تعداد 120 نفر در مقطع دكترا در رشته هاي مختلف و بالغ بر 900 نفر تحصيلات عاليه از جمله تحصيل كردگان مود مي باشد كه در اقصي نقاط كشور ايران وحتي ساير نقاط جهان مشغول به كار مي باشند ،كه از آن جمله مي توان ازپروفسور كاظم معتمد نژاد پد رعلم ارتباطات ايران ، دكتر بلالي پدر علم سم شناسي ايران و.....نام برد .لازم به ذكر است كه اولين پزشك تحصيل كرده خارج از ايران در قائنات از مود بوده كه از هند فارغ التحصيل گرديده است .

از ديگر آثار تاريخي اين شهر مي‌توان به مسجد جامع شهر که به دستور و با هزينه الله‌قلي‌خان خزاعي و به دست ميرزا حسن زابلي ساخته شده و نيز حمام قديمي شهر که به فرمان الله‌قلي‌خان خزاعي ساخته شده است،قلعه ي تاريخي کهنه، قبرستان هاي قديمي، قلعه ي گبرها در شمال شهر اشاره کرد.

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه پیامک شهرداري : 05000125475

تلفن شهرداری :3-05632683112   فکس : 05632683111

تلفکس روابط عمومی:05632683010

کانال ما در پیام رسان سروش: shahrdari_mood@  

پست الکترونیک :    info@emoodcity.ir   ,    emoodcity@iran.ir

آدرس : شهر مود - ابتدای بلوار امام رضا(علیه السلام) - شهرداری مود

بازدید امروز31
بازدید دیروز146
بازدید هفته899
بازدید ماه2838
کل بازدید176765